Najemnine v Ljubljani podirajo rekorde
Cene za najem stanovanj v Ljubljani so v zadnjem letu dosegle nove vrhove, saj je povprečna mesečna najemnina že presegla 1.000 evrov. Garsonjere trenutno stanejo med 500 in 600 evrov mesečno, dvosobna stanovanja med 800 in 1.000 evrov, trisobna pa od 1.200 do 1.500 evrov na mesec. Najdražja stanovanja se lahko oddajajo tudi za 4.500 evrov mesečno. Visoke najemnine predstavljajo velik finančni izziv za številne prebivalce, še posebej za mlade in družine.
Rast cen in dogajanje na trgu
V zadnjem letu so najemnine v Ljubljani zrasle za približno 10 %, pri manjših stanovanjih v centru pa celo do 20 %. Rast cen je posledica predvsem pomanjkanja razpoložljivih stanovanj, povečanega povpraševanja in težje dostopnosti stanovanjskih posojil. Visoke obrestne mere so nekatere kupce preusmerile k najemu, dodatno povpraševanje pa ustvarjajo tudi tuji strokovnjaki in študenti. Kakovostna stanovanja se na trgu oddajo izjemno hitro, pogosto že v nekaj dneh.
Vpliv turizma in kratkoročni najemi
Dvig cen najemnin deloma povzroča tudi kratkoročno oddajanje stanovanj turistom prek platform, kot je Airbnb. Številni lastniki stanovanj tako raje oddajajo turistom, kar zmanjšuje število stanovanj, dostopnih za dolgoročni najem. Zaradi tega država načrtuje strožje omejitve, ki bi kratkoročne najeme omejile na največ 30 dni na leto. S tem želijo povečati število stanovanj za lokalne prebivalce.
Razlike med soseskami in dostopnost
Najdražja stanovanja so v ožjem središču Ljubljane, kjer se cene gibljejo okoli 16 evrov na kvadratni meter mesečno. Stanovanja na obrobju in v predmestjih so dostopnejša, s cenami okoli 10 do 11 evrov na kvadratni meter. Zaradi visokih cen je dostopnost stanovanj za mlade, družine in ranljive skupine zelo omejena. To vodi do večjega povpraševanja po neprofitnih stanovanjih, katerih ponudba pa je omejena. Mnogi mladi in družine zato težko zaživijo samostojno.
Ukrepi in pobude za reševanje stanovanjske krize
Za blaženje stanovanjske krize Mestna občina Ljubljana intenzivno gradi nova javna najemna stanovanja. Med letoma 2024 in 2026 načrtuje skoraj 900 novih neprofitnih najemnih stanovanj. Tudi država uvaja ukrepe, kot so nova obdavčitev praznih stanovanj in povečanje obdavčitve prihodkov od najemnin. Dolgoročno bodo ključne predvsem gradnje novih stanovanj, kratkoročno pa bodo ukrepi usmerjeni predvsem v boljše reguliranje obstoječega trga.
Viri: Statistični urad RS, Geodetska uprava RS, RTV Slovenija, Delo, Žurnal24, Mestna občina Ljubljana, nepremicnine.net.